Helsingis tähistatakse emakeelepäeva

Helja KirberMinu lugu (2017), Sündmused, Uudised

Emakeelepäev on Soomes elavate eestlaste jaoks oluline tähtpäev. Helsingis tähistatakse seda traditsiooniliselt mitme üritusega.
Päeval viivad Eesti saatkond ja Eesti Maja emakeelepäeva puhul tervituse Latokartano kooli, kus soome-eesti kakskeelsetes klassides õpib üle saja eesti lapse. Koolilastele tuleb seekord külla Võlumaa Lasteteater “Kessu ja Tripi” etendusega.
Õhtul jätkuvad pidustused Eesti saatkonnas, kus Eestikeelse Hariduse Selts autasustab kirjutamisvõistlusel “Minu lugu” silma paistnud õpilasi. Seltsi juhatajale Helja Kirberile teeb rõõmu, et võistlus on noorte hulgas järjest populaarsem. Kokku saadeti võistlusele 300 tööd. Lisaks kahes keeles õppivatele Latokartano lastele õpib Soomes eesti keelt emakeelena 2 tundi nädalas veel poolteistuhat last. Võistlustöid tuli Helsingist, Vantaalt, Espoost, Turust, Tamperest, Keravalt, Hämeenlinnast, Mikkelist, Porist, Lahtist, Hyvinkäält ja Tuusulast.
Emakeele päeva tähistama kutsutud õpilastele ja õpetajatele ning lapsevanematele räägib Helsingi Ülikooli eesti keele professor Martin Ehala sellest, et kui varasemal ajal tähendas välismaal elamine sideme nõrgenemist Eestiga, siis tänapäeval saab ka mujal olles elada eesti sõprade ja kultuuri keskel. Üle kogu maailma oleks nagu tekkinud eesti vallad, mis elavad ja hingavad Eestiga ühes taktis. Martin Ehala mõtiskleb, milline mõju sellel on eesti keele arengule.
Aktusel esinevad eestikeelsete lauludega Elizabeth Krause ja Karoliina Kalda Helsingi Eesti Laulustuudiost.
Emakeelepäeva korraldavad  Eesti Suursaatkond Helsingis ning Eesti Majas tegutsevad organisatsioonid Eestikeelse Hariduse Selts, Eesti Instituut, Soome-Eesti Seltside Liit ja Tuglase Selts.