Eesti õpetajatele tehti saatkonnas pai

EHS MasterSündmused

2010.aasta 8.oktoobri õhtupoolikul kogunesid Eesti Saatkonda Helsingis rahvusvahelist õpetajate päeva tähistama mitukümmend eesti õpetajat. Kokkutulijaid tervitas Eesi saadik Helsingis Mart Tarmak ja Eestikeelse Harduse Seltsi juht Annika Madisson, eesti noorte väärtushinnangutest kõneles psühholoog Toivo Niiberg.

Eesti Saatkonnas tomuval Eesti Hariduse Seltsi korraldatud traditsioonilisele õpetajate päeva tähistamisele tuldi innuga kohata kolleegi, energilist eesti õpetat, kes soome koolis haridust jagab. See on ikka ja jälle mõnus kokkusaamine, kus saab jagada julgustust ja kogemusi omakeelsele ametikaaslasele.

Saadik Mart Tarmak viitas oma tervituses saatkonda värskelt üles pandud Alice Kase maalinäitusele. Seejärel tutvustasid end kõik kaugemalt ja l& auml;hemalt kohaletulnud, oma seotust Soome ja õpetajatööga. Õhtu loenguosa juhatas sisse Eesti Hariduse seltsi juhi Annika Madissoni loetud jutuke tüdrukust, kes soovis oma head õpetajat sinatada.

Õpetajate päeva peaesineja oli psühholoog Toivo Niiberg, kes vabandas, et peab nii pidulikul päeval rääkima pisut kurval teemal ”Eesti noorte väärtushinnangud”. Loeng oli aga igatpidi kosutav. Niiberg tõdes, et väärtused on igavesed ja need ei muutu ajas, küll aga muutuvad hinnangud väärtustele. Ta jätkas, et masu ajal võib kuulda inimesi kurtmas töötuse, vaesuse ja kadunud elutahte üle. Lektori sõnul on inimesel aga paarkümmend tähtsat väärtust, mille nimel elada. Töö on vaid üks neist.

Kõige suurem väärtus psühholoogi arvates on elu ise ja hämmastav on Eesti noorte hoiak “elada üks päev korraga”. Toivo Niiberg rõhutas tähtsate väärtustena haridust, ausat tööd, kodu ja perekonda. Viimasena tuletas koolitaja meelde, et eesti noor kardab vananeda, sest sellega kaasneb tigedus. Niiberg julgustas kuulajaid õpetajana ja lapsevanemana olema rohkem rõõmus ja rahul, sest just koolis ja kodus näeb noor kõige enam oma elu ja tööga sinasõpruses olevat ning väärikat täiskasvanut.

Õhtu lõppedes maitsti suupisteid ja jagati muljeid uutest lavastustest, vastilmunud raamatutest ja Helsingi silgulaada sündmustest. Kahju, et õpetajate päev on vaid kord aastas.

Koidu Oja
Helsingi koolide eesti keele õpetaja